| Description | Details |
|---|---|
| Brand | BAK |
| Model | N18650CR-35E |
| Wrap colorr | #BF9FB1 |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #FFFFFF |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.6 Volt |
| Discharge cut off | 2.5 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 3500 mA |
| Typical capacity | 3500 mA |
| Minimum capacity | 3500 mA |
| Charging current | 1750 mAh |
| Maximum charging current | 3500 mAh |
| Discharge current | 700 mAh |
| Maximum Discharge current | 10500 mAh |
| Vendor specifications | N18650CR-35E_en.pdf |
| vendor_sds | N18650CR-35E_en.pdf |