| Description | Details |
|---|---|
| Brand | DMEGC |
| Model | INR18650-28E |
| Wrap colorr | #42816C |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #787169 |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.65 Volt |
| Discharge cut off | 2.75 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 2800 mA |
| Typical capacity | 2800 mA |
| Minimum capacity | 2750 mA |
| Charging current | 1400 mAh |
| Maximum charging current | 1960 mAh |
| Discharge current | 2800 mAh |
| Maximum Discharge current | 5600 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_DMEGC_INR18650-28E.pdf |
| vendor_sds |