| Description | Details |
|---|---|
| Brand | Hitachi Maxell (HM) |
| Model | ICR18650PD |
| Wrap colorr | #3B7BAA |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #000000 |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.7 Volt |
| Discharge cut off | 2.75 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 2250 mA |
| Typical capacity | 2250 mA |
| Minimum capacity | 2200 mA |
| Charging current | 1000 mAh |
| Maximum charging current | 2250 mAh |
| Discharge current | 1000 mAh |
| Maximum Discharge current | 6000 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_MAXELL_ICR18650PD.pdf |
| vendor_sds |