| Description | Details |
|---|---|
| Brand | Hitachi Maxell (HM) |
| Model | INR18650PB2 |
| Wrap colorr | #0D5802 |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #000000 |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.7 Volt |
| Discharge cut off | 2.5 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 1450 mA |
| Typical capacity | 1450 mA |
| Minimum capacity | 1400 mA |
| Charging current | 1000 mAh |
| Maximum charging current | 4000 mAh |
| Discharge current | 3000 mAh |
| Maximum Discharge current | 25000 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_MAXELL_INR18650PB2.pdf |
| vendor_sds |