| Description | Details |
|---|---|
| Brand | LG |
| Model | ICR18650-HE2 |
| Wrap colorr | #E13B21 |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #C1B9BC |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.6 Volt |
| Discharge cut off | 2.5 Volt |
| Minimal Voltage | 2.5 Volt |
| Nominal capacity | 2500 mA |
| Typical capacity | 2500 mA |
| Minimum capacity | 2500 mA |
| Charging current | 1250 mAh |
| Maximum charging current | 4000 mAh |
| Discharge current | 500 mAh |
| Maximum Discharge current | 20000 mAh |
| Vendor specifications | LG-ICR18650HE2-REV0.pdf |
| vendor_sds | LG-ICR18650HE2-REV0.pdf |