| Description | Details |
|---|---|
| Brand | LG |
| Model | LGGBF1L1865, INR18650F1L |
| Wrap colorr | #C2C8F0 |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #FFFFFF |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.63 Volt |
| Discharge cut off | 2.5 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 3350 mA |
| Typical capacity | 3350 mA |
| Minimum capacity | 3250 mA |
| Charging current | 975 mAh |
| Maximum charging current | 1625 mAh |
| Discharge current | 650 mAh |
| Maximum Discharge current | 4875 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_LG_LGGBF1L1865_INR18650F1L.pdf |
| vendor_sds |