| Description | Details |
|---|---|
| Brand | Lishen (LS) |
| Model | LR2170SA |
| Wrap colorr | #99E5FF |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #FFFFFF |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.65 Volt |
| Discharge cut off | 2.75 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 4000 mA |
| Typical capacity | 4000 mA |
| Minimum capacity | 3900 mA |
| Charging current | 800 mAh |
| Maximum charging current | 2000 mAh |
| Discharge current | 2000 mAh |
| Maximum Discharge current | 12000 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_LISHEN_LR2170SA.pdf |
| vendor_sds |