| Description | Details |
|---|---|
| Brand | Panasonic |
| Model | CGR18650DA |
| Wrap colorr | #B675D9 |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #FFFFFF |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.6 Volt |
| Discharge cut off | 3 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 2450 mA |
| Typical capacity | 2450 mA |
| Minimum capacity | 2350 mA |
| Charging current | 466 mAh |
| Maximum charging current | 1630 mAh |
| Discharge current | 466 mAh |
| Maximum Discharge current | 4660 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_PANASONIC_CGR18650DA.pdf |
| vendor_sds | MSDS_PANASONIC_ALL.pdf |