| Description | Details |
|---|---|
| Brand | Sanyo |
| Model | NCR18650GA |
| Wrap colorr | #E5473B |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #3EA5DC |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.6 Volt |
| Discharge cut off | 2.5 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 3300 mA |
| Typical capacity | 3450 mA |
| Minimum capacity | 3350 mA |
| Charging current | 800 mAh |
| Maximum charging current | 1675 mAh |
| Discharge current | 660 mAh |
| Maximum Discharge current | 10000 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_SANYO_NCR18650GA.pdf |
| vendor_sds |