| Description | Details |
|---|---|
| Brand | Sanyo |
| Model | UR18650ZT |
| Wrap colorr | #F2994D |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #862ACB |
| Charging voltage | 4.3 Volt |
| nominal voltage | 3.7 Volt |
| Discharge cut off | 3 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 2650 mA |
| Typical capacity | 2800 mA |
| Minimum capacity | 2700 mA |
| Charging current | 560 mAh |
| Maximum charging current | 1890 mAh |
| Discharge current | 560 mAh |
| Maximum Discharge current | 5600 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_SANYO_UR18650ZT.pdf |
| vendor_sds |