| Description | Details |
|---|---|
| Brand | YikLik (YLE) |
| Model | ICR18650A240 |
| Wrap colorr | #BD5F05 |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #000000 |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.7 Volt |
| Discharge cut off | 3 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 2400 mA |
| Typical capacity | 2400 mA |
| Minimum capacity | 2300 mA |
| Charging current | 480 mAh |
| Maximum charging current | 1920 mAh |
| Discharge current | 4800 mAh |
| Maximum Discharge current | 7200 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_YLE_ICR18650A240.pdf |
| vendor_sds |