| Description | Details |
|---|---|
| Brand | YikLik (YLE) |
| Model | NCR18650A300A |
| Wrap colorr | #99E5FF |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #FFFFFF |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.6 Volt |
| Discharge cut off | 2.5 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 3000 mA |
| Typical capacity | 3000 mA |
| Minimum capacity | 2950 mA |
| Charging current | 600 mAh |
| Maximum charging current | 2100 mAh |
| Discharge current | 1000 mAh |
| Maximum Discharge current | 6000 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_YLE_NCR18650A300A.pdf |
| vendor_sds |