| Description | Details |
|---|---|
| Brand | BAK |
| Model | B18650CA |
| Wrap colorr | #ACD861 |
| Cell image | ![]() |
| Ring Colorr | #FFFFFF |
| Charging voltage | 4.2 Volt |
| nominal voltage | 3.6 Volt |
| Discharge cut off | 2.75 Volt |
| Minimal Voltage | 2 Volt |
| Nominal capacity | 2250 mA |
| Typical capacity | 2250 mA |
| Minimum capacity | 2150 mA |
| Charging current | 1100 mAh |
| Maximum charging current | 2250 mAh |
| Discharge current | 1100 mAh |
| Maximum Discharge current | 4500 mAh |
| Vendor specifications | SPEC_BAK_B18650CA.pdf |
| vendor_sds |